Имунната система и нейното нормално функциониране и сила са в основата на отговора на въпроса защо някои хора често страдат от вирусни инфекции, а други не се разболяват или се справят с тях бързо и лесно. Състоянието на имунната система зависи както от редица фактори като чистота на въздуха и водата, общо здравословно състояние на организма, стрес, хранене, така и от кръвната група.
След редица изследвания учените са установили, че хората с определени кръвни групи са по-устойчиви на вирусни инфекции от други. Кръвната група е свързана с възможностите на организма да произвежда интерферон по време на вирусна инфекция според Fundamental immunology.
Какво е интерферон?
Това са протеини, отделяни от клетките в тялото, когато в него проникне вирус или бактерия. Те пречат на размножаването на вирусите и бактериите и по този начин позволяват пациентът да премине много по-лесно и бързо през заболяването, както и да прояви по-леки симптоми.
Хората от коя кръвна група са най-защитени и от кои са най-уязвими?
Хората с кръвна група АВ се оказват с най-силен имунен отговор и съответно най-устойчиви на инфекции, най-предпазени от вирусни и бактериални заболявания или поне от усложненията им. Имунният отговор при хората с кръвна група АВ достига впечатляващите 92%.
Притежателите на кръвна група А са най-податливи на вирусни и бактериални инфекции. При среща с инфекциозен агент и при проникването му в тялото нивото на синтез на интерферон не надвишава 40%. Имунната им система не се отличава с особена сила и устойчивост, както и с възможност да се справи с вирусни инфекции. Следователно хората с кръвна група А следва да внимават по време на грипни епидемии и да избягват контакт с болни от вирусни инфекции и заразни заболявания лица.
По-добре от тях се справят хората с кръвна група 0. При тях синтезът на интерферон достига 80%, което ги прави много по-защитени от хората с кръвна група А.
Още по-добра е защитата на хората с кръвна група Б. При тях процентът е 91, с което тази кръвна група заема второто място по имунитет и се доближава до кръвна група АВ, от която я дели само един процент.
Статията има само информативен характер и не замества консултацията с лекар.